Jen dva v Evropě

Napsal jezura. Publikováno v 12. DLD

PREMIÉRA REPLIKY

Caudron G.3

  • Délka: 6.40 m
  • Rozpětí: 13.40 m
  • Výška: 2.50 m
  • Plocha křídla: 27.00 m²
  • Prázdná hmotnost: 420 kg
  • Max. vzletová hmtnost: 710 kg
  • Motor: 1 × Le Rhône 9C rotary, 60 kW
  • Maximální rychlost: 106 km/h
  • Dostup: 4 300 m

Křest

Bratři Gaston a René Caudronovi vyráběli od roku 1909 ve své firmě “Société des aeroplanes Caudron“ v Issy-les-Moulineaux letouny. Caudron G.3 byl navržen Reném a Gastonem Caudronem, jako pokračování jejich předchozího Caudron G.2, pro vojenské použití.

Poprvé letěl v květnu 1914 na letišti Le Crotoy. Následně překonal do té doby Němci držený rekord v délce letu 16 hodin a 28 minut. To je jen příklad úspěchů a slávy tohoto stroje, kterého bylo postaveno 1 423 v továrnách Caudron a celkem ve Francii 2 450 a dalších 400 strojů bylo postaveno v Anglii a dalších zemích.

Jedenapůlplošník Caudron G-III s rozpětím křídel 13,4m a vzletovou hmotností 735 kg byl z počátku řízený nakrucováním křídel, ale poměrně brzy poté bylo toto nahrazeno nesrovnatelně účinnějším příčným řízením křidélky. Pilot seděl v otevřené gondole, v jejíž přední části byl instalován rotační devítiválec Le Rhone 9C o výkonu 80 k.

Již před Válkou byla Escadrilla C.11 in Montmédy vybavena těmito letouny.

Letoun byl velice úspěšný v nasazení jako pokročilý školní, pozorovací a kurýrní. Kvůli slabé výzbroji a nízké letové rychlosti byl od léta 1916 postupně z fronty stahován, zhruba 17000 pilotů bylo na tomto typu vyškoleno. Licenční výroba  byla zahájena v Anglii, Itálii a dokonce Německu.

Z dalších významných úspěchů tohoto stroje nutno uvést v roce 1919 přistání pilota Julese Védrinese na střešní terase  Galeries Lafayette v Paříži v roce  a přelet vrcholu Mont Blancu pilota Durafoura. Za něžné pohlaví za kniplem tohoto stroje mluví ženský výškový rekord pilotky De la Roche a přelet And pilotkou Adrienne Bolland.

Nadační fond letadla Metoda Vlacha připravoval stavbu tohoto zajímavého stroje 8 let.

Původní myšlenka na stavbu repliky vznikla v roce 1994, kdy Vladimír Handlík vyhrál s modelem letounu Caudron G3 Mistrovství světa v holandském Arnhemu a o rok později i Mistrovství Evropy v Polském Deblině. Podklady z francouzských muzeí De Medon a Le Bourget byly k dispozici a mohla být zahájena příprava stavby.

Pro realizaci projektu byl zakoupen australský sedmiválcový hvězdicový motor Rotec R2800 o výkonu 110 k.

Letoun vznikal v dílně Petra Svobody v Brně a po dokončení konstrukce a potažení byl dokončován v dílně leteckého muzea Metoděje Vlacha a také v dílnách v Praze. Instalaci hvězdicového motoru Rotec 2 800 provedli členové nadace Metoda Vlacha. Letoun po dokončení zalétal pilot Ing. Petr Handlík.

Trackback from your site.

Vložit kometnář

Kudy k nám