Nadace Metoda Vlacha
Nadační fond letadla Metoda Vlacha
Málokdo si v roce 1912, když se v Mladé Boleslavi poprvé vznesl Metoděj Vlach se svým jednoplošníkem, že se jedná o prvního Čecha, který sestrojil letadlo vlastní konstrukce, poháněné automobilovým motorem (mimochodem zapůjčený tehdejší továrnou Laurin a Klement, ve které byl zaměstnán) a sám na něm vzlétl.
Téměř o sto let později v roce 2001, založilo město Mladá Boleslav NADAČNÍ FOND LETADLA METODA VLACHA a mladoboleslavský Aeroklub ochotně zapůjčil místo v hangáru pro nově postavenou repliku Vlachova letadla z roku 1912. Díky veřejnému předvedení repliky letadla veřejnosti, je pořádán v roce 2002 historicky první Dobový letecký den.
Dnes má Nadační fond k předvádění připraveno již 10 replik historických letadel. Jedná se o repliky v kategorii ultralehkých letadel. Jsou to většinou zmenšené kopie nebo napodobeniny historických letadel. Zbarvení replik odpovídá skutečným letadlům. Konstrukce letounů je buď dřevěná ( podobně jako u originálu) a nebo kovová ( většinou snýtovaná z duralových trubek) a dále pak potažená klasickým nebo syntetickým plátnem. Rychlost těchto letadel se pohybuje většinou okolo 100 km/hod. Motory jsou většinou upravené automobilové ( Favorit, VW, Subaru) nebo motory pro ultralehké letouny ( většinou typ Rotax). Výjimečně jsou použity i historické originály leteckých motorů jako například Continental A 65.
Letadla Nadačního fondu letadla Metoda Vlacha k předvádění:
- letadlo Metoděje Vlacha
- německý letoun Grade z roku 1909
- anglický Sopwith Pup z první světové války
- francouzský Nieuport 12 z první světové války
- německý Pfalz E1 z první světové války
- americká Aeronca z meziválečného období
- československý Racek PB6 z meziválečného období
- americký Piper L4 z druhé světové války
- Fieseler Storch z období druhé světové války
- německý sportovní a školní letoun z třicátých let Klemm L25 H
Nadační fond má šestnáct pilotů, kteří s letadly nejen létají, ale pravidelně o ně pečují a udržují je v dobrém technickém stavu. Jedná se však nejen o pravidelnou údržbu, ale i rekonstrukce zakoupených replik a nebo jejich dokončování při stavbě repliky nové. Všechny tyto lidi sdružuje láska k létání a zájem o historii letectví. Odměnou pro ně je pak let v replice, který je stejně zajímavý, jako by to byl originál.