Historie

Historie dobových letecký dnů v Mladé Boleslavi

Historie leteckých dnů v Mladé Boleslavi sahá až do roku 1919, kdy se na vojenském cvičišti „Na Radouči“ konal poprvé v tomto kraji letecký den. Další letecké dny v této lokalitě byly pořádány v třicátých letech minulého století Leteckým klubem a Masarykovou leteckou ligou.

Po přestěhování letiště v r. 1948 „Na Hejtmánku“ se konaly letecké dny i v novém působišti, za připomenutí stojí Letecké dny s Květy v 80. letech.

V roce 2002 jsme se rozhodli navázat na tuto tradici, když byla dokončena replika unikátního letounu Metoda Vlacha z roku 1912. Bylo jasné, že replika takto starého letadla nelétá nikde v Čechách ani v okolních zemích. Proto jsme se rozhodli, že ji veřejnosti představíme slavnostněji a sice za účasti létajících historických letounů a replik z celé české republiky. A jelikož jsme pro dokreslení dobové atmosféry přizvali k účasti také historické automobily a pozemní personál v dobových krojích, nazvali jsme ten náš první „Dobovým leteckým dnem“.

Od té doby jsme uspořádali již 9 Dobových leteckých dnů, kde jsme předvedli letadla o jejichž spatření na vlastní oči se nám po mnoho let ani nesnilo. Diváci mohli shlédnout vystoupení legend jako Lisunov Li2, NorthAmerican P51 Mustang, Grumman TBF Avenger, Junkers Ju52 a spousty dalších, nad hlavami burácely moderní stíhačky Jas 39 Gripen, v podvečerním klidném povětří se vznášely repliky letadel průkopníků z éry zrození letectví. Že se nám podařilo navodit úžasnou leteckou atmosféru dokazuje každoročně stoupající návštěvnost. O správnosti propagace letectví nás vždy přesvědčí a novou energií do dalších ročníků naplní pohled na pohodovou atmosféru diváků na dekách, na stovky užaslých dětí sedících podél linie diváků…

Dobové letecké dny pořádají společně AEROKLUB Mladá Boleslav a NADAČNÍ FOND LETADLA METODA VLACHA. Pravidelně jsou hlavními partnery ŠKODA Auto a.s., statutární město Mladá Boleslav, odborová organizace OS KOVO Škoda, a mnoho významných podnikatelských subjektů z regionu. Mediálními partnery jdou Radio Kiss Delta, Radio Jizera a Boleslavský deník.

Po více jak 12 letech se Dobový letecký den stává prestižní leteckou akcí mezinárodního formátu a pravidelně přiláká tisíce diváků z Čech i ze zahraničí. Nový název „HISTORICAL AIRSHOW“, který od letošního roku nahradí dosavadní Dobový letecký den, přiblíží naši leteckou akci více zahraničním pilotům a návštěvníkům.

Kudy k nám