10. Dobový letecký den

Napsal admin. Publikováno v 10. DLD, Uncategorized

Mladá Boleslav 14. června 2014

Catalina PBY-5A MISS PICK UP

Již několik měsíců připravuje pracovní tým jubilejní 10. Dobový letecký den, který byl tentokrát, pro stále větší a větší účast zahraničních letounů i diváků, nazván také Historical Airshow. Hlavními organizátory jsou Aeroklub Mladá Boleslav a Nadační fond letadla Metoda Vlacha. Záštitu na leteckým dnem přijali společně Předseda poslanecké sněmovny parlamentu ČR pan Jan Hamáček, Hejtman Středočeského kraje MVDr. Josef Řihák a primátor statutárního města Mladá Boleslav MUDr. Raduan Nwelati. K hlavním partnerům akce patří Škoda Auto, Odbory KOVO Škoda Auto a magistrát města Mladá Boleslav. Akce je připravovaná jako charitativní, kdy část příjmu bude věnována organizaci Šance pro děti, jejímž mediálním partnerem je televizní hlasatel Ray Koranteng a která podporuje dlouhodobě hospitalizované děti v nemocnicích.

Dobové letecké dny mají v Mladé Boleslavi již dlouhou tradici a to od roku 2002, kdy byl na prvním leteckém dnu slavnostně představen letoun Metoděje Vlacha. Stále stoupající úroveň a zájem domácích i zahraničních návštěvníků je pro organizátory zavazující a nutí je stále zaujmout něčím novým. V letošním roce je to připomenutí 100 letého výročí vypuknutí 1. světové války, dále pocta pilotům bojujících na všech frontách 2. světové války a dále také zde v Mladé Boleslavi chceme připomenout rok 2014, jako rok otevření nového leteckého muzea.

Celý scénář Dobového leteckého dne je přizpůsoben těmto skutečnostem. Diváci uvidí bojové scény s vojáky a dvouplošníky z let 1915 – 18, dále letecké bojové ukázky letounů z let 1942 – 45 Supermarine Spitfire z Německa a Pilatus P2 ze Švýcarska, který přímo účinkoval ve filmu Indiana Jones. Ve druhé světové válce ještě zůstaneme , ale přesuneme se do Tichomoří, kde ve scénce Pacifik vystoupí letouny P40 Warhawk ze sbírky Jeana Salise z La ferté Alais, japonské Zero ze sbírky Český ráj z Mnichova Hradiště a zejména pak slavný americký obojživelný letoun Catalina, který přiletí z anglické letecké základny Duxford. Tento letoun je znám svými záchrannými akcemi po celém světě, kdy doslova lovil z vody sestřelené piloty. Scénky doplní slavný letoun P 51 Mustang, ze sbírky Český ráj, který byl u nás poprvé při leteckém dnu v roce 2012.

Widget not found!

Mezi další letecké zajímavosti bude patřit při průletu letounů Jas 39 Gripen i průlet armádního dopravního speciálu Casa. Tyto letouny přiletí společně s novinkou na českém nebi, restaurovaným letounem MIG 15, který poprvé vystoupí v Čechách právě u nás v Mladé Boleslavi.

Již tradičně budou vystoupení historických originálů i replik vystřídána vrcholovou akrobacií. Diváci uvidí opět některá velice oblíbená čísla jako na příklad skupinová akrobacie The Red Bull pod vedením Radky Máchové, sólovou akrobacii pilota The Red Bull air race Martina Šonky nebo sólovou akrobacii dvouplošníku Bücker Jungmann s pilotem Janem Ruziňským, akrobacii historického větroně Lö s piloem t Milošem Ramertem a nebo skupinu dvouplošníků.

Mezi další letecké zajímavosti budou patřit například letoun Dragon Rapide a Fieseler Storch oba z leteckého muzea pana Jozefa Kocha v Großenheinu, skupina Z 226, Ryan PT 22, Boeing Stearman, Harvard Texan, Stampe a další.

Nadační fond představí opět svých 10 replik, které vystoupí v bojových scénkách a nebo budou společně létat s dalšími letadly. V závěru leteckého dne se opět představí nejstarší letouny, repliky, Grade z roku 1909 a Metoděj Vlach z roku 1912.

Během celého hlavního programu, který bude probíhat od 14.30 do 18 hod, čeká návštěvníky celá řada dalších překvapení a některé ještě před začátkem, kdy budou kolem pylonů létat motorové padáky a před diváky budou projíždět historická auta.

Nenechte si ujít krásnou podívanou.

Vladimír Handlík

Štítky: , , , ,

Trackback from your site.

Vložit kometnář

Kudy k nám