Douglas C-47 Skytrain

Napsal jezura. Publikováno v 12. DLD, 12. DLD

Drag Em Oot


Naprostá legenda světového vojenského a civilního letectví, Douglas DC 3 Dakota, ve vojenské transportní verzi C-47 Skytrain. Dvoumotorový transportní letoun, který v předválečné a poválečné době položil základy moderního dopravního letectví, byl mimo jiné i základem letadlového parku Československých aerolinií. Letoun, který se předveden na Historical Airshow 2022, byl vyroben v roce 1944 a jedná se o velmi vzácný kus, který má skutečnou válečnou historii. Dne 6 června 1944 se účastnil největší vojenské operace v dějinách, vylodění v Normandii. V tento den má na svém kontě několik letů v rámci transportu jednotek přes kanál La Manche. V dalším období války letoun například vysazoval parašutisty v rámci velké výsadkové operace u holandského města Arnhem, známé jako Market Garden. Dodnes je na letounu možné vidět opravy poškození od stíhacích letadel Luftwaffe a od protiletadlových zbraní
.
Letoun je vybaven dvěma hvězdicovými motory Pratt Whitney každý o výkonu 1200 koní a dosahuje cestovní rychlosti až 300 km/h s kapacitou max 28 vojáků. 
Letoun, který uvidíme, k nám přiletí až z Velké Británie, provozovatelem je společnost Aero Legends a má základnu na letišti Lydd v hrabství Kent.

Trackback from your site.

Vložit kometnář

Kudy k nám