Historie, která nekončí

Napsal jezura. Publikováno v 11. DLD

history_1  
Bücker Bü 131 Jungmann, “Stradivarius of light Aircraft“
Bücker Bü 131 Jungmann byl německý dvoumístný dvouplošný cvičný akrobatický letoun. Letoun navržený konstruktérem švédského původu Andersem J. Andersonem byl poháněn řadovým čtyřválcovým motorem Hirth o výkonu 80 – 105 Hp. První let byl proveden 27. května 1934. Jednalo se o velice zdařilý typ, který se v Německu stal cvičným letounem Luftwaffe, svého obchodního úspěchu se však dočkal i v zahraničí. Jeho licenci zakoupilo Československo, Španělsko, Maďarsko, Japonsko, Švýcarsko a kromě toho byl vyvážen do mnoha dalších zemí světa. V Československu zakoupila licenci v roce 1935 společnost Tatra v Kopřivnici a letoun dostal označení Tatra T-131. V době okupace nacistickým Německem byla výroba v Tatře po dohotovení 35 kusů ukončena a na jaře roku 1939 převedena do továrny Aero Vodochody.
Po skončení druhé světové války bylo rozhodnuto o pokračování výroby. Motor Hirth byl nahrazen domácím čtyřválcovým motorem Walter Minor 4-III a letouny byly označeny jako Aero C-104. Vyráběly se v letech 1946 – 1949 v celkovém počtu 260 ks.
Výroba Bücker Bü 131 Jungmann pokračuje licenčně i dnes ve firmě Historical Aircraft Services Karasiewicz v Polsku. Byla zde v roce 1994 obnovena podle originální předválečné licenční dokumentace Tatry T-131.
Letoun má vynikající letové vlastnosti a patří u pilotů celosvětově k absolutně nejoblíbenějším typům historických letounů. Celková vyváženost letových vlastností a preciznost odezvy řízení mu vynesla zaslouženou přezdívku “The Stradivarius of Light Aircraft“ (Stradivárius mezi lehkými letadly).

Trackback from your site.

Vložit kometnář

Kudy k nám