Premiéra letounu PILATUS P2 !!!

Napsal admin. Publikováno v 10. DLD, warbirdy

Pilatus P-2/Arado

Další úspěch ve vyjednávání organizačního týmu Historical Airshow!

Pro všechny příznivce 10. dobového leteckého dne máme další super zprávu o potvrzení účasti tohoto letounu

Milovníci celovečerních filmů režiséra Stevena Spielberga se jistě pamatují na film Indiana Jones a Poslední křížová výprava kde tento stroj létal (mimochodem nedávno běžel na jedné z televizních stanic u nás v ČR), a budou ho moci vidět naživo v letové ukázce.

ANO! Letoun PILATUS P2, který se 14.06 2014 objeví v letové ukázce nad Mladoboleslavským letištěm je tentýž, který létal ve výše zmiňovaném filmu.

Pilatus P-2/Arado

Letoun byl postaven po druhé světové válce leteckým švýcarským koncernem Pilatus Flugzeugwerke AG. Navrhnut byl jako dvojmístný dolnoplošník se zatahovacím podvozkem pro účely základního a pokračovacího pilotního vojenského výcviku. První prototyp byl zalétán v dubnu 1945. Ve výrobě byl do roku 1959. Swiss Air Force je používaly jak ve verzi cvičných vojenských letounů tak ve verzi vyzbrojené pro nácvik ostrých střeleb s použitím kulometu a křídlových závěsníků pro zavěšení lehkých bomb a raket. Jakmile Pilatus P-2 odešel v roce 1981 do vojenského důchodu, dostal se k civilním provozovatelům, kteří si tento letoun oblíbili a stal se tak velmi populárním „warbirdem“, který můžete vidět při různých air show v Evropě a můžete ho vidět i v kamufláži letadel Luwtwaffe.

Zajímavostí je, že koncern Pilatus při svém rozhodnutí vycházel z faktů, že je nutné navrhnout konstrukci letounu tak, aby se vyráběl rychle a ekonomicky. Při vývoji bylo v maximální možné míře využito stávajících dílů a celků ze stíhacích strojů Messerschmitt Bf-109, používaných tehdy švýcarským letectvem, a vzduchem chlazený invertní motor Argus s výkonem 485 HP, které byly montovány do cvičných letounů Arado Ar 96, jenž patřily v období druhé světové války mezi nejpokročilejší a nejmodernější cvičné letouny. Proto měl Pilatus P 2 mnoho shodných komponent z válečných zásob letounů německé výroby jako například zadní ostruhové kolečko, přístrojové vybavení, hlavní podvozek či aerodynamické kryty od letounu BF 109 Messerschmitt. V Československu se motory Argus také montovaly do letounů Aero C3, které používaly letci i parašutisté v Mladé Boleslavi až do roku 1956. Aero C3 také létaly u bojových pluků na nedalekém letišti Hradčany. Vážení letečtí nadšenci a příznivci nejrůznějších historických strojů, vidíte, že letecká historie je hmatatelně cítit všude kolem Vás. Jistě si mnoho dříve narozených pilotů nostalgicky připomene doby, kdy brázdili s letounem Arado modré nebe nad naší vlastí.

Přijďte si opět zažít dobrodružství s tímto nádherným letounem. Přijďte se pokochat nejen leteckou historií.

Těšíme se na Vás.

Štítky: , , , , , ,

Trackback from your site.

Comments (2)

 • Jaroslav Farsky

  |

  Dobry den, chci se zeptat, zda se bude jednat konkretne o letoun z Ceskeho leteckeho raje?

  Reply

  • admin

   |

   Dobrý den,
   pane Farsky, konkrétně se jedná o letoun, který skutečně hrál ve filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava. Tento letoun k nám přiletí ze zahraničí, takže se nejedná o letoun z Českého leteckého ráje.

   Reply

Vložit kometnář

Kudy k nám